Akademia Oddechu i Terapii Oddechem

Oddech a układ pokarmowy i kostny

Oddech a układ pokarmowy

Rola oddechu przeponowego w procesach trawienia

Osoby, które miały już do czynienia z oddechem, zwłaszcza oddechem przeponowym, wiedzą już (lub zauważyły), że oddech wpływa pozytywnie na funkcjonowanie układu pokarmowego i procesy trawienia. Dlaczego tak się dzieje? Przede wszystkim właściwy oddech to mocna praca przepony i wzmocnienie mięśni w jamie brzusznej, co przyczynia się do poprawy procesów trawiennych oraz w prawidłowego ruchu treści pokarmowej przez przewód pokarmowy. Z kolei poprawa ruchów jelit i zmniejszenie napięcia mięśniowego mogą pomóc w złagodzeniu wzdęć i nadmiernego gromadzenia się gazów w jelitach. 

Regulacja apetytu dzięki zwiększeniu świadomości ciała

Techniki oddechowe mogą być także pomocne w regulacji apetytu poprzez zwiększenie świadomości swojego ciała. Zwiększenie świadomości ciała, a dzięki temu zrozumienie sygnałów głodu i sytości, może pomóc uniknąć nadmiernego jedzenia i poprawić zdrowe nawyki żywieniowe. 

Ukrwienie narządów trawinnych

Prawidłowe oddychanie ma również potencjał, by usprawniać przepływ krwi w organizmie, w tym w układzie pokarmowym. To natomiast może przyczynić się do lepszego zaopatrzenia narządów trawiennych w krew, co może poprawić ich funkcje. Poprawa przepływu krwi i zmniejszenie napięcia mięśniowego dzięki technikom oddechowym może pomóc w lepszej absorpcji składników odżywczych z pożywienia. Składniki odżywcze są wchłaniane przez jelita, a prawidłowy przepływ krwi może wspomóc ten proces. 

Regulacja stresu a trawienie

Nie małe znaczenie w zachodzeniu procesów trawiennych oraz przyswajaniu składników odżywczych ma również redukcja stresu i wypracowanie równowagi emocjonalnej. Nie od dziś wiadomo, że stres może prowadzić do zaburzeń trawienia, takich jak zgaga, biegunka, zaparcia i bóle brzucha, a także poważniejszych zaburzeń w odżywianiu. Znacie na pewno odczucie żołądka tak ściśniętego, że trudno cokolwiek zjeść lub odwrotnie – kompulsywne przejadanie się przy stresie. Praktyki oddechowe pomagają opanować stres, a dzięki temu wpłynąć na cały układ pokarmowy.

No dobrze, ale jak oddech miałby wpłynąć na układ kostny?

Oddech a układ kostny

Wpływ technik oddechowych na układ kostny

Często skupiamy się na znaczeniu ćwiczeń fizycznych i diety dla zdrowia układu kostnego i ruchu, ale techniki oddechowe również odgrywają ważną rolę w utrzymaniu i poprawie tych aspektów naszego zdrowia. Oddychanie to kluczowy proces, który zapewnia dostarczenie tlenu do wszystkich tkanek i komórek w naszym ciele, w tym do kości i mięśni.

Odpowiednie i świadome oddychanie pomaga w utrzymaniu optymalnego poziomu tlenu w organizmie. To z kolei przyczynia się do zdrowego wzrostu i regeneracji tkanek kostnych oraz do poprawy wydolności mięśniowej. 

Znaczenie napięcia mięśniowego dla układu ruchu

Techniki oddechowe są także doskonałym narzędziem do redukcji stresu, który często prowadzi do napięcia mięśniowego. Głębokie oddychanie uspokaja układ nerwowy, obniża poziom kortyzolu (hormonu stresu) i pomaga w rozluźnieniu napiętych mięśni – techniki oddechowe mogą być wykorzystywane jako narzędzie do relaksacji mięśniowej.

Wszyscy doświadczamy okresów napięcia mięśniowego, a to może prowadzić do dyskomfortu i bólu. Poprzez skupienie się na oddechu, możemy celowo rozluźniać napięte mięśnie i zmniejszać dolegliwości bólowe. W rezultacie poprawia się elastyczność i zakres ruchu stawów, co ma kluczowe znaczenie dla zdrowego układu ruchu.

Głębokie oddychanie pomaga w utrzymaniu sprawnego ruchu stawów, co jest istotne dla zdolności do wykonywania różnych aktywności fizycznych, od codziennych czynności po sportowe wyzwania. Ma to oczywiście wpływ na prawidłową postawę ciała. Poprzez skupienie się na technikach oddechowych, możemy bardziej świadomie kontrolować naszą postawę i unikać niekorzystnych nawyków posturalnych, które mogą prowadzić do problemów z układem ruchu, takich jak bóle pleców czy kręgosłupa.

 

Oddech a system energetyczny 1

Centra energetyczne a kręgosłup i narządy trawienne

Nie bez znaczenia w procesach uzdrawiania naszego ciała, zarówno układu pokarmowego, kostnego jak i wszystkich fizycznych układów naszego organizmu, ma znaczenie nasz system energetyczny. Wróćmy zatem do czakr. Każda z nich związana jest z jakimś narządem, gruczołami dokrewnymi produkującymi hormony, z emocjami (i wywoływanymi przez nie zaburzeniami), ale również z kręgosłupem.

Przypomnijmy, że nasz główny kanał energetyczny – Szuszumna – związany jest z przywspółczulnym układem nerwowym, a kanały boczne – Ida i Pingala – ze współczulnym układem nerwowym. W ciele fizycznym przebiegają one przez kręgosłup i unerwiają poszczególne narządy. Także każda z czakr związana jest z odcinkami kręgosłupa (np. czakra podstawy – kość ogonowa, czakra sakralna – kość krzyżowa) a nawet z konkretnymi kręgami.

Te wszystkie powiązania nie pozostają bez wpływu na funkcjonowanie organizmu. Choć przywykliśmy do pojmowania ludzkiego organizmu w sposób medyczny, czyli z podziałem na układ oddechowy, krwionośny itd., który – choć wielokrotnie niezastąpiony i ratujący życie – polega na zajmowaniu się tylko wybranym elementem naszego ciała. W medycynie naturalnej, w medycynie chińskiej, w bioenergoterapii patrzymy na organizm jako całość.

Możemy sobie na to pozwolić, ponieważ w przeciwieństwie do medycyny akademickiej nie spotykamy się z nagłymi przypadkami ratowania ludzkiego życia. Naszym zadaniem jest utrzymanie organizmu w dobrostanie za pomocą metod naturalnych, pracą z umysłem i świadomością. Możemy zatem obserwować, że zmiana w jednym układzie nie pozostaje bez wpływu na resztę organizmu.

Zmiany w naszym systemie energetycznym wpływają na ciało. Zmiany w pracy mięśni wypływają na pracę narządów, kości, postawę. Opanowanie stresu wpływa na procesy trawienia, pracę gruczołów wydzielających hormony, koncentrację i stan naszego umysłu. Ścieżką, która w tym pomoże może być oddech – polecamy Oddech Kwantowy.

Scroll to Top