Akademia Oddechu i Terapii Oddechem

Oddech a system nerwowy

Rola technik oddechowych dla prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego

Oddech jest jedną z najważniejszych funkcji życiowych człowieka, ale często jesteśmy nieświadomi jego potencjału i wpływu na nasz system nerwowy. Współczesne badania wykazują pozytywny wpływ technik oddechowych na mózg i układ nerwowy pomagając w zredukowaniu poziomu stresu, stanach lękowych, a na skutek tego także w problemach autoimmunologicznych i zwiększając odporność organizmu.

Nasz system nerwowy jest podzielony na dwie główne gałęzie: układ współczulny i układ przywspółczulny. Układ współczulny jest odpowiedzialny za reakcje „walki lub ucieczki” w sytuacjach stresowych, podczas gdy układ przywspółczulny odpowiada za odpoczynek, regenerację i relaks. Optymalne funkcjonowanie tych dwóch gałęzi jest kluczowe dla naszego zdrowia fizycznego i psychicznego.

Oddech a system nerwowy

Równowaga układu nerwowego a oddech

Oddech kwantowy jest narzędziem pracy z własnym zdrowiem. Jest jedną z metod samoregulacji równowagi Yin i Yang (co możemy robić na poziomie samoświadomości, diety, higieny całego dnia). Można to opisać również na poziomie równowagi pomiędzy układem nerwowym przywspółczulnym (detoks nocny, relaks, odpoczynek, regeneracja) a współczulnym (układ aktywny uruchamiany nad ranem i trwający cały dzień) – zaburzenie jednego układu powoduje zaburzenie drugiego układu.

Zaburzenia takie jak budzenie się w nocy (zwykle 3 nad ranem), bezsenność, nadmierna drażliwość, problemy z zaśnięciem, problemy z koncentracją, zaburzenia hormonalne (również zaburzenia cyklu u kobiet) są przykładami zaburzenia tej równowagi, do których prowadzi współczesna cywilizacja, nasz tryb życia, rosnące wymagania względem siebie i innych.

Techniki oddechowe bezpośrednio oddziaływają na nerwy błędne, czyli dokładnie na cały układ przywspółczulny, co również wpływa na poziom relaksacji i rozluźnienia. Nerwy rejestrują stałe zapisy w ciele, również emocjonalne, psychiczne. Wszystkie nasze problemy mają odzwierciedlenie na poziomie trzewnym, narządowym, tkankowym – ciało doskonale pokazuje nam gdzie jest problem. Oddech kwantowy potrafi wówczas pomóc na wielu poziomach.

Regeneracja i neuroplastyczność układu nerwowego

Jeszcze nie tak dawno uważano, że nasz układ nerwowy ma ograniczone możliwości regeneracji – że neurony i nowe połączenia neuronalne powstają jedynie do pewnego wieku, a następnie już tylko je tracimy.

Dziś nauka wie już, że połączenia te nadal powstają niezależnie od wieku.

Sądzimy, że oddech kwantowy może pozytywnie przyczyniać się do regeneracji układu nerwowego i jego neuroplastyczności. Używając oddechu kwantowego mamy możliwość kasowania pamięci układu na poziomie energetycznym, co daje możliwość zmian, nowego zapisu. Dlatego po oddychaniu nigdy nie powinniśmy wracać do negatywnego myślenia, lecz utrwalać pozytywne zmiany w strukturze własnej świadomości.

Oddech likwiduje także stany zapalne, napięcia, ograniczenia ruchu (większy skłon po oddechu), oczyszcza krew z toksyn i patogenów, poprawia funkcjonowanie m. in. układu pokarmowego (poprzez masaż trzustki i wątroby poprzez oddech przeponowy). Po dłuższym praktykowaniu można zaobserwować także poprawę w funkcjonowaniu prostaty u mężczyzn, w problemach z nietrzymaniem moczu u kobiet oraz w pracy układu hormonalnego.

Oddech a system nerwowy
Scroll to Top