Akademia Oddechu i Terapii Oddechem

Oddech a system energetyczny

Oddech. Energia życiowa.

Oddech. Jego pojawienie się po narodzinach to oznaka Życia. Pierwszy oddech noworodka, jego krzyk, jest wyczekiwanym elementem procesu narodzin. Z naukowego punktu widzenia, jest to moment, w którym dziecko przestaje korzystać z krążenia płodowego i rozpoczyna oddychanie płucne, adaptując się w ten sposób do życia poza łonem matki.

Oddech dostarcza tlen do mózgu i całego ciała. W koncepcji religijnej oddech może być postrzegany jako dar od Boga. W perspektywie energetycznej dochodzi do przepływu życiowej energii – niezależnie czy nazwiemy ją chi, praną czy po prostu energią życiową.

 

System energetyczny człowieka

Z pewnością większości osób znany jest system energetyczny człowieka, przybliżymy go tu jednak (w dużym uproszczeniu) dla tych, którzy nie są biegli w tej wiedzy. W postrzeganie ciała człowieka w perspektywie energetycznej to nie tylko jego ciała fizyczne, ale także ciała subtelne otaczające ciało fizyczne – aura.

Wzdłuż kręgosłupa przebiega główny kanał energetyczny – Szuszumna (związany z przywspółczulnym układem nerwowym), oraz oplatające go kanały – Ida i Pingala (związane ze współczulnym układem nerwowym). Mamy również centra energetyczne, przedstawiane jako wiry energii, zwane czakrami: czakrę podstawy (kolor czerwony), czakrę sakralną (kolor pomarańczowy), czakrę energetyczną (kolor żółty), czakrę serca (kolor zielony), czakrę gardła (kolor niebieski), czakrę trzeciego oka (indygo), czakrę korony (fiolet). 

System energetyczny a ciało fizyczne

Nasz system energetyczny jest silnie związany z ciałem fizycznym – nie zawsze można to zobaczyć, ale zazwyczaj świetnie to czujemy. Zaburzenia czakry sakralnej przy problemach z macicą, zaburzenia czakry energetycznej przy zaburzeniach pracy żołądka… I w drugą stronę, uczucie suchości w gardle i niemocy wydania dźwięku przy zaburzeniu czakry gardła, ból głowy przy przeciążonej czakrze trzeciego oka… 

Tak samo jak każdy inny układ w naszym ciele nie jest odizolowany – układ nerwowy, układ oddechowy, układ hormonalny współdziałają i oddziałują na siebie wzajemnie – tak samo system energetyczny jest częścią organizmu. Poszczególne czakry powiązane są z gruczołami dokrewnymi, narządami, odcinkami kręgosłupa, układem nerwowym. Energia powinna przepływać w nich swobodnie.

Oddech kwantowy jest narzędziem do samoregulacji systemu energetycznego i ścieżką do rozwinięcia świadomości, osiągnięcia wewnętrznego spokoju. Zapraszamy do dalszej lektury i zgłębienia jego dobroczynnych właściwości dla całego organizmu.

 

Oddech a system energetyczny
Scroll to Top